Rozmnožování

 

REPRODUKCE MORČAT :

Počátek pohlavní dospělosti: 60-70 dní

Říje se opakuje za dobu: 16 (15-17) dní

Trvání říje: 10 hodin

Gravidita (březost): 68 (62-72 dní)

Doba ovulace: několik hodin od začátku říje.

Minimální váha při odstavu mláďat: 250g

Minimální věk při odstavu mláďat: 4 týdny (u samečků někdy  o pár dní dříve)

 

První připuštění: 

 

Samička by se měla připustit do období 9 - 12 měsíců.poté jí plně zosifikuje pánev a porody jsou proto obtížnější. Z našich zkušeností je ideální připuštění samičky okolo 7. - 8. měsíce při min. váze 700 g. Vyplatí se s připuštěním počkat, pokud samičku připustíte moc brzy, tak zaprvé jí způsobíte značné komplikace, kdy není konstitučně vyzrálá, může odmítnout péči o novorozená miminka, jsou obtížnější porody a většinou se zpomalí až zastaví její růst a vývoj. Také počet miminek je převážně menší než když počkáte, až tělesně dospěje.  

 

POROD: 

Samce oddělíme již nějakou dobou u před porodem, krátce po porodu mají samice znovu říji a došlo by opět k zapuštění, což by pro samičku mohlo mít fatální následky. 

Příznaky blížícího se porodu jsou pozorovatelné značnou nervozitou, neustále se otáčí hlavou na břicho, vyhledává si většinou místo v rohu. Má povolené pánevní vazy, takže břicho má spíše k zemi, jsou znatelně zvětšené mléčné žlázy. Viditelné jsou také kontrakce. Méně přijímá potravu. 

Doporučuji chovat březí samičky samostatně. V případě společné ubikace dvou březích samiček, kdy jedna porodí a vyjdou ven porodní obaly, druhá je může pozřít a vzniká tu velký problém, tyto obaly obsahují hormony, které jsou schopné vyvolat porod druhé samičky, aniž by byla v termínu, může tak velice snadno dojít k úmrtí miminek, narození nedovyvinutých miminek apod. Je také možné nechat březí samičku s nebřezí společnicí, ale to v tom případě, že samičky se znají a tato nebřezí samička jí nějak nenapadá, či nezpůsobuje stres. Druhá samička většinou pomáhá s odstraněním porodních obalů a v péči o čerstvě narozená mládátka. Pokud jste přítomni u porodu, tak zkontrolujte zda - li mládátka nemají přez dýchací cesty plodové obaly, je to nejčastější úmrtí miminek. Při vícečetných porodech je samička většinou vyčerpaná a nestíhá ošetřit všechny mlád´ata, zvláště u prvorodiček. Také jsme se setkal s tzv. přírodním výběrem, kdy samička měla 5 miminek, z toho 3 silná a dvě slabounká, proto vybrala jen ty 3 a dvě odmítla, bohužel byla mládátka oprvadu slaboučká, takže už nešla zachránit. Proto doproučuji pomoc druhé samičky. Nedoproučuji přidávat k březím samičkám tzv. dominantní samice, v tomto případě je březí samička neustále ve stresu a dost čato napadána. Pokud je mládátko nehybné a vidíte alespon náznaky dýchání, zkontrolujte mu ústní dutinu, zda - li í má prázndou, případně mládátko otočte vzůru nohama aby mohla případně vytéct spolykaná plodová voda, poté jemně masírujte prstem okolí srdíčka, tímto se mi poadřilo pár mládátek již zachránit. Poté je třeba mládátko přiložit k matce aby se co nejrychleji napilo mleziva, které obsahuje protilátky potřebné k jeho životu a je produkováno jen krátkou dobu. Novorzenci mají otvory ve střevech a proto je důležité první napití mlezivem, poté se snižuje obsah imunoglobuilinů, které prostupují střevní stěnou a střevo uzavřou, tím vzniká první imunita mláděte.   

Po porodu nechte samičce absolutní klid, aby si zvykla na mláďata, mohle je poprvé nakojit. Doporučuje se samičky před porodem, umístit do menších boxů, především prvorodičky. 

 

Co dělat v případě odmítnutí mláďat samicí?

 

- bohužel i tyto situace se stávají

- pokud samička odmítne mláďata - zaměřme se proč to tak je - s největší pravděpodobností to byl komplikovaný porod, uvnitře je ještě např. mrtvé mládě, které nemůže vytlačit, má poporodní komplikace, nebo je prvorodička a je tak ze všeho vystrašená, že jsou jí miminka úplně jedno.

Pokud porod proběhl v pořádku a odmítla mládďata, zkuste dát matku s mláďaty do mesnšího boxu, kde si jich opravdu musí všimnout. Pokud je začne čistit a olizovat, je tak z 50 % vyhráno, pokud je začne kojit, pak už by mělo být vše v pořádku. Pokud ani toto nepomůže - zkusíme mláďata přiložit k jiné kojící samici, pokud máme, nebo někdo z okolí. Pokud ani toto nevyjde, nezbývá nic jiného než umělá výživa. 

K tomu slouží vyráběná sušená mléka pro koťata - např. Beaphar, Gimpet, RC, které jsou dostupné v Pet shopech. Rovnou si musíte dokoupit kojící sadu, nebo alespon malou stříkačku (bez jehly) s odměrkou, protože potřebujete přesné dávkování dle návodu na konkrétním mléku. Poté se krmí morčátka po 2 hodinách - je to opravdu náročné a nikdy nemáte zaručené, že to zvládnou.  Musíte dávat pozor, aby morčátkum obsah stříkačky šel do žaludku a ne do plic. Vždy čtěte pozorně návody. Těmto morčátkům musíte vždy po krmení namasírovat tělíčko a bříško (dělá to samice) a musí být po celou dobu umělého odchovu v teple. 

Další varianta je kaše Borisovka - na stránkách CHS Skinny Velvet, paní Mgr. Eva Tiefenbocková pomoci ní zachránila spoustu miminek. 

Další variantou je kozí mléko, které je morčecímu složkami podobné. Pár chovatelů zachránilo morčátka i na kondenzovaném mléku Tatra a Actimelu (já tuto zkušenost nemám).  

Pokud máte jinou samici před porodem a budete mít štěstí, že vám porodí v období vašeho umělého odchovu,. vždy spíše dejte miminka k této samici mezi její vrh, je tam větší šance na přežití. 

 

Když jde všechno přirozeně, tak jak má :)

Malá morčátka začínají již během prvních dnů přijímat pevnou stravu. Kojeni musí být minimálně 3 týdny. Standardní odchov u matky je jeden měsíc (podle váhy a počtu mláďat). Někdy se stává, že samečci jsou pohlavně dospělí dříve, takže pokud vidíte, že obtěžují matku i sestry a mají více než 250 g, tak je oddělte, jinak je standardní odstav kolem 4 týdnů. Když máte vícepočetný vrh (5,6 mláďat), tak i déle. 

Mladá morčátka si v tomto věku rozdělte podle pohlaví, aby nedošlo k nakrytí takto malých samiček, nebo znovu matky. Matka potřebuje pauzu na regeneraci minimálně 3 měsíce po odstavu mláďat. 

Vždy si rozmyslete, jestli vaše plánované vrhy "mají smysl" - morčátka nevhodná do chovu, nestandardní typ, nestandardní barva apod. Klasických morčátek je všude spousta. Chovatelství by se mělo zaměřovat na odchovávání kvalitních a zdravých jedinců a samozřejmě někam směřovat - zlepšení typu morčátek, zlepšení barvy apod. 

 

Ještě pro info co se vám narodí ze spojení :

chlupaté morče x skinny = všichni chlupatí (nositelé skinny genu = genový skinny)

genový skinny (chlupaté morče se skinny genem) x skinny = většinou 50% chlupatí (genový skinny) a 50% skinny (může se stát i to, že všichni budou chlupatí/bezzsrstí)

skinny x skinny = 100% skinny

genový skinny  x genový skinny = různě, ale většinou převaha chlupatých